poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Wirtualne CV


Rekruterzy (łowcy głów, ci którzy szukają pracowników do firm i przeprowadzają rekrutację) zwracają uwagę na wykształcenie, doświadczenie, referencje, zainteresowania a także na kontakty, wypowiedzi i zdjęcia.

W swoim CV, czy elektronicznym portfolio, warto więc w przejrzysty sposób podać najważniejsze informacje. Studenci mogą się chwalić swoją działalnością w organizacjach studenckich, stowarzyszeniach, pracą wolontariacką, udzielaniem korepetycji. A może są osiągnięcia jeszcze z okresu licealnego?

Pisząc swoje CV pomyśl o pracy, jaką chcesz zdobyć. To pomaga dobrać treść i formę. Pomyśl o słowach-kluczach, związanych z tą pracą. I umieszczaj je systematycznie w e-portfolio, w blogowych wpisach (strona główna blogu). Twórz swój prawdziwy wizerunek i nie zdawaj się na przypadek.

Internet nie wybacza. Zamieszczone zdjęcia i dyskusje mogą pomóc lub zaszkodzić, bo czasem pracodawcy sprawdzają wiarygodność kandydatów. W CV pisz więc prawdę a w internecie unikaj treści, które mogą powodować rysy na profesjonalnym wizerunku (fora internetowe, blogi, Twitter itd.). W trosce o swój wizerunek wyrażaj opinie, co do których masz pewność, że są prawdziwe i dbaj o kulturę wypowiedzi. Nawet różnić można się pięknie – nie chodzi więc o polityczną poprawność i zgadzanie się we wszystkim ze wszystkimi, ale o kulturę i jakość wypowiedzi. Trzeba więc świadomie zarządzać wizerunkiem w mediach społecznościach. Jak cię widzą, tak cię piszą (oceniają). 

Ale ty też możesz wykorzystać internet do poznania firmy. Zanim zakończysz pisanie swojego listu motywacyjnego i CV, najpierw sprawdź firmę ,w której chcesz znaleźć pracę, poznaj ich portfolio, klientów. Nie wszystko złoto, co się świeci.

Polecana u góry książka może się wydać dość odległą lekturą od tematu CV i szukania pracy. Tylko pozornie. Bo praca i kariera zawodowa nie jest celem samym w sobie.

St. Cz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz