niedziela, 24 lutego 2013

E-portfolio - indywidualnie czy zespołowo?

E-portfolio jest naszą wizytówką w sieci, elektronicznym CV, życiorysem i w jakimś sensie listem motywacyjnym jednocześnie. E-portfolio jest naszą multimedialną wizytówką w internecie, dostępną i widoczną dla każdego, kto może być zainteresowany naszą działalnością i doświadczeniem zawodowym.

E-portfolio może być wykonane w formie statycznej strony internetowej, w formie przenośnej prezentacji do pokazania w kameralnych warunkach na dowolnym urządzeniu (e-booku, smartfonie, tablecie, laptopie), przygotowaną za pomocą dowolnego narzędzia do tworzenia prezentacji (Power Point, Prezi ) lub w formie pliku pdf, Google Docs, Google sites, Moodle, FolioSpace. E-portfolio może być przygotowane z wykorzystaniem bloga.

E-portfolio jest kolekcją cyfrowych artefaktów (plików, dokumentów, linków itd.), stanowiących prezentację doświadczeń, dokonań, osiągnięć i dotychczasowej nauki. Tworzenie e-portfolio to planowanie, synteza informacji, dzielenie się wiedzą, dyskutowanie, refleksja, informacje poparte dowodami, czyli łacznie planowanie rozwoju osobistego (do planowania potrzebna jest refleksja i faty). Jest więc zarówno efektem jak i sposobem działania. Lub inaczej, jest sposobem uczenia się, w wyniku którego powstaje coś konkretnego i przydatnego w dalszej edukacji jak i szukaniu pracy (stałej, dorywczej, stażowej).

Tworzenie e-portfolio prowokuje i niejako wymusza refleksje nad rozwojem osobistym. Jako takie e-potrfolio może, a nawet powinno, być rozwijane i przydatne przez całe życie. Jednym słowem zastosowanie nauki w praktyce.

Blog jest więc formą, sposobem tworzenia indywidualnego e-portfolio. Nie przeszkadza to jednak w pracy zespołowej, wspieranie się radami, doświadczeniami, konkretnymi umiejętnościami, sprzętem. Samemu trudno sobie zrobić zdjęcie czy nagrać krótki filmik ze sobą w roli głównej. Do tego potrzebna współpraca. Agregator blogów jako wspólny „pakiet” CV to kolejny przykład możliwej współpracy przy tworzeniu e-potrfolio oraz wspieraniu się w rozwoju osobistym, autopromocji i szukaniu pracy.

Blog należy do literatury (piśmiennictwa) dokumentu osobistego. Nie jest literaturą fikcji (fikcjonalny), jest w jakimś sensie literaturą faktu (subiektywnego, osobistego, ale faktu, jest dokumentem). Jest współczesną odmianą dziennika, bo jest chronologia wpisów, bo na początku nie ma zamkniętej, przemyślanej konstrukcji a powstaje stopniowo, chronologicznie, tak jak dziennik.

Blog jest formą multimedialną, łączącą tekst z ilustracjami, filmami i linkami do innych miejsc. Blog nie jest zazwyczaj pamiętnikiem, bo piszemy go tak jak dziennik, pod wpływem chwili (dziennik nie ma charakteru zaplanowanej wcześniej całości). Pamiętnik to zapisy z perspektywy czasu i dystansu osobistego do zdarzeń. Dziennik piszemy z dnia na dzień, pamiętnik piszemy z perspektywy czasowej i w odniesieniu do wspomnień.

Blog (od weblog - wpis internetowy) jest narzędziem komunikacji. CV też jest narzędziem komunikacji (zakłada interaktywność). Jest literaturą użytkową, literaturą dokumentu osobistego, nawiązującego do dawnej tradycji. Korzeni szukać możemy w dziennikach, pamiętnikach, sylwach szlacheckich, piśmiennictwie użytkowym. Blog jest formą multimedialnej "literatury" i formą osobistej strony WWW. Poza aspektami komunikacyjnymi zawiera funkcję autopromocji. W pełni więc nadaje się do funkcji e-portfolio w globalnym świecie. Do zalet zaliczyć możemy także prostotę i brak potrzeby uczenia się programowania.

Cechą typową blogu jest odwrócona chronologia, to znaczy widzimy na początku najnowsze wpisy i przeglądamy je niejako wstecz. Papierowy dziennik piszemy i czytamy chronologicznie, od najwcześniejszego wpisu, do ostatniej kartki. Ale przecież w CV wykształcenie czy doświadczenie także przedstawiamy w odwróconej chronologii. Blog jest dokumentem ciągle "dopisywanym" i uzupełnianym. Jak więc przejrzyście umieścić istotne informacje, typowe dla życiorysu, aby stale były "na wierzchu"? Warto dodać osobne strony oraz rozmaite "gadżety" w szpaltach bocznych.

Blog jest gdzieś na pograniczu tekstów użytkowych i literatury. Ale przecież życiorys (CV) jest z natury tekstem użytkowym. Ujawniać może osobowość autora. A przez fakt umieszczenia go w zasobach zewnętrznych, nie tylko dostęp dla czytelników jest łatwy ale i piszący może uzupełniać, poprawiać z dowolnego miejsca i z dowolnego komputera.

Blogowe e-portfolio to nasz życiorys (CV), zawsze pod ręką, wraz z "teczką" rekomendacji, listów polecających, efektów naszej pracy, dodatkowymi dyplomami, osiągnięciami. Jest dobrym suplementem do CV, gdyż możemy link zamieścić w mailu czy nawet liście motywacyjnym. A dzięki samodzielnemu życiu w sieci, pracodawcy lub potencjalni partnerzy do współpracy, sami nas odnajdą.

Stanisław Czachorowski

Agregator blogów

W tym roku, ze studentami biotechnologii, w ramach przedmiotu autoprezentacja, uczymy się e-portfolio. Agregator blogów byłby przydatny. Ale nie wiem jak to zrobić.