czwartek, 27 lutego 2014

Wideo CV

"CV w formie wideo staje się coraz bardziej popularne, Twoje nagrania w internecie mogą być pomocne ludziom, którzy pracują w Twojej branży, a Ty dzięki nim możesz zacząć być uznawany za eksperta. Jak wykorzystać wideo w pracy, życiu osobistym, własnej firmie?"

Skoro tak, to warto się tego nauczyć. I nie odkładać na jutro, na kiedyś tam, ale spróbować już teraz. Przeciez tak niewiele potrzeba. Torch eodwagi, trochę chęci... a sprzęt i oprogramowanie już masz. Wystarczy komórka, smartfon, tablet, laptop, aparat cyfrowy. Potem można poszukać poradników. Ale zacznij od pierwszej próby, samodzielnie lub z czyjąś pomocą.

St.Cz.

poniedziałek, 17 lutego 2014

Uczenie się oparte na e-potrfolio

Uczenie się oparte o e-potrfolio to przede wszyskim okazja do planowania i syntezy informacji. Tak wiele trzeba streścić, stąd koniecznośc do wybierania najistotniejszych elementów. A co jest istotne? Nie tylko dla piszącego ale i dla adresata. Zastanawianie się nad tym ćwiczy empatię. A przy okazji powstaje eletroniczne CV, dostęne z kazdego miejsca na Ziemi.

Uczenie się w oparciu o własne e-portfolio to także dzielenie się wiedzą, dyskutowanie, refleksja (w tym autorefleksja). E-portfolio do zbiór informacji, popartych dowodami: fotografiami, ilustracjami, konkretnymi danymi, datami, nazwami projektów itd. Jest okazja pokazać coś więcej niż tylko słowa zapisane w tekście. E-portfolio uczy planowanie rozwoju osobistego... ale tylko wtedy, gdy uaktualniamy dane co jakiś czas. Raz nie wystarczy.

Refleksje nad rozwojem osobistym, są rozwijane i przydatne przez całe życie. Jak sie zabrać do pisania?

  • Zdefiniuj jak ma wyglądać twoje e-potrfolio, pomyśl o celu (dla którego tworzysz) i wybierz najlepsze narzędzia, jakie znasz, jakimi dysponujesz i jakie potrafisz obsługiwać (zawsze można nauczyć się czegoś nowego).
  • Zapoznaj się z prawem autorskim, bo dzięki temu będziesz wiedział co i jak możesz upowaszechniać w internecie.
  • Zarządzanie z zewnątrz e-portlofio. To mocna strona. NIe zgubisz, nie zapomnisz, zawsze możesz pokazać, nawet na smartfinie i w nieoczekiwanej sytuacji.
  • Zobacz jak zrobili to inni i skorzystaj z różnorodnych porad. 
E-portfolio to nasza wizytówka w sieci dla każdego, kto może być zainteresowany naszą działalnością i doświadczeniem zawodowym.

W nauczaniu opartym o e-portfolio uczący się tworzy kolekcję cyfrowych artefaktów, stanowiących prezentację jego doświadczeń, dokonań i dotychczasowej nauki.

St.Cz.

piątek, 14 lutego 2014

Bądź sam dla siebie specjalistą PR


„Popyt na specjalistów PR to znak czasów, w których tak liczy się wizerunek. Mamy robić dobrze i wszyscy mają o tym wiedzieć, z naciskiem na wiedzieć”.

środa, 12 lutego 2014

Dlaczego warto pisać....


Kiedyś pisało się w sztambuchu, pamiętniku czy innym papierowym dzienniku. Pisało się piórem, ołówkiem lub długopisem. Teraz można pisać blog, stukając palcami po klawiaturze. I kiedyś było warto i teraz jest warto pisać, bo jest to aktywność sprzyjająca rozwojowi i autorefleksji. Pisanie jest porządkowaniem wiedzy, myśli i emocji.

Pisanie (i czytanie) wiąże się z samotnością, a więc jest czynnością intymną. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, gdy piszemy w przestrzeni publicznej. A tym jest blog czy e-portfolio. Piszemy w samotności. Nawet na chwilę musimy się wyizolowac z otoczenia. Podobnie jest z czytaniem.

Pisanie pamiętnika czy bloga nie jest ani dziecinne, ani banalne. Nazywanie emocji to swoiste "wyrzucenie" ich z siebie, to analizwanie i wspomaganie procesu myślenia. Także planowanie swoje przyszłości. Przelanie myśli na papier i nazwanie emocji sprawia, że zaczynamy dostrzegać konkretne problemy. W konsekwencji uświadamiamy sobie, co tak naprawdę nam doskwiera. Możemy bardziej świadomie planować swoja przyszłośc, w tym zawodową. Podobnie jest z wiedzą. Pisanie umożliwia powtarzanie, porządkowanie pojęć i ich wzajemnych relacji. Piszać uczymy się. Pisaniem budujemy swój wewnętrzny system wiedzy. Ważne jest więc pisanie a nie to, żeby czytało to wiele osób. W tym sensie piszemy dla siebie i włanego rozwoju a nie dla innych. Inna sprawa, że akurat możemy pisać ciekawie i klarownie, co przyda się także i innym.

Emocje przelane na papier są niejednokrotnie niczym kamienie zdjęte z serca. Jest nam lżej. A jeśli je nazwiemy, to łatwiej je dostrzeżemy i zapanujemy nad nimi. Jeśli jesdnak jest to blog w przestrzeni publicznej (internet jest publkiczny), to przecież nie będziey ujawniali wszystkich naszych emocji. Bo czyż po ulicy paradujemy w piżamie lub domowych kapciach? Warto odróżniać przestrzeń publiczną od intymnej. Ta umiejętnośc jest bardzo przydatna w życiu. Także przy budowaniu swojego e-portfolio.

Blog może mieć charakter edukacyjny i zawodowy. I tylko o takich tu będziemy pisali. Czyli o tym, jak pisać swoje e-portfolio. Podobnie jest z życiorysem (CV) - to dokument publiczny i oficjalny. A przecież mamy również swoje życie prywatne i intymne relacje.

St.Cz.

środa, 5 lutego 2014

Jaka jest recepta na dobry pokaz popularnonaukowy lub referat naukowy?

PAP: Jaka jest w takim razie recepta na dobry pokaz naukowy?

Wiktor Niedzicki: "Po pierwsze trzeba przyciągnąć uwagę słuchacza. Jeżeli na początku się tego nie zrobi, to potem nic nie pomoże. (…) To muszą być tematy, z którymi odbiorcy będą się utożsamić. (…) Amerykanie mówią, że pierwsze trzy minuty wystąpienia powinny być takie, by wszyscy zrozumieli. To się przydaje nawet podczas wystąpień dla naukowców. Na specjalistycznej konferencji chemicznej spotykają się przecież chemicy z różnych branż. Dlatego na początku prelegent powinien powiedzieć coś takiego, by wszyscy wiedzieli o czym on mówi. Potem może wchodzić w swoją specjalizację, ale wszyscy, którzy słuchają takiego wystąpienia już są usatysfakcjonowani, bo wiedzą o czym była mowa."

S.C.