niedziela, 15 maja 2016

QR Kody na posterach naukowych


Wielką radością jest zobaczyć absolwentów zajęć z autoprezentacji, którzy praktycznie wykorzystują zdobytą wiedzę. W tym przypadku jest to kod QR na plakacie. Nie uleciało z głowy i jest odwaga poszukiwania, próbowania nowych rozwiązań.

Rok temu na sobie wypróbowałem postery z mobilnym internetem (zobacz tekst). Organizatorzy konferencji w całości na ten system przeszli, "książka abstraktów" wyglądała dość "dziwnie" w postali listy z tytułami posterów i załączonych QR Kodów, odsyłających zarówno do wersji elektronicznej plakatu jak i streszczenia. Natomiast pod plakatami umieszczono koperty z miniaturkami plakatów oraz tymi samymi QR Kodami. Wygodnie zabrać wydruk (kartka formatu A4), ale gdy ich zabraknie (bo chętnych jest wielu), to zainteresowany uczestnik może z wykorzystaniem telefonu komórkowego i tak się zapoznać z całością.

Ponieważ ta forma jest jeszcze nowinką i na dodatek dość rzadko stosowaną, samemu można wszystko przygotować. Zarówno miniaturkę jak i szerszy tekst umieścić wcześniej w Internecie, np. na swoim e-portfolio (lub własnej stronie www), a do plakatu dołączyć własną kopertę (z papierowymi miniaturkami posterów) z adekwatnym QR Code. Tak w tym roku przygotowałem plakat naukowy na konferencję hydrobiologiczną. Dodatkowo plakat wydrukowany jest na materiale - nie muszę brać tuby. Rozwiązanie to jest szczególnie wygodne w przypadku konferencji zagranicznej i podróży samolotem. Odpadają wszelkie kłopoty z kontrolą na lotnisku i bezpieczeństwem plakatu w luku bagażowym.
(sesja posterowa, Gdańsk 2015)

("książka" abstraktów)

(poster, miniaturka)
(Plakat naukowy na materiale, łatwo zmieści się w walizce lub plecaku)


Przykład koperty na miniaturki plakatów.

A tu tekst, do którego odsyła górny QR Kod http://czachorowski1963.blogspot.com/2016/05/chrusciki-trichoptera-zbiornikow.html

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja pamiętam, że kodów QR zacząłem używać od zapoznania się z https://www.przelewy24.pl/blog/na-czym-polegaja-platnosci-qr-i-kiedy-sie-z-nich-korzysta gdzie zapoznałem się z podstawą ich działania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich użyteczności i ile informacji może być w nich zawarte. Moim zdaniem nawet używanie tego typu kodów do realizowania płatności jest doskonałym rozwiązaniem.

    OdpowiedzUsuń