środa, 12 lutego 2014

Dlaczego warto pisać....


Kiedyś pisało się w sztambuchu, pamiętniku czy innym papierowym dzienniku. Pisało się piórem, ołówkiem lub długopisem. Teraz można pisać blog, stukając palcami po klawiaturze. I kiedyś było warto i teraz jest warto pisać, bo jest to aktywność sprzyjająca rozwojowi i autorefleksji. Pisanie jest porządkowaniem wiedzy, myśli i emocji.

Pisanie (i czytanie) wiąże się z samotnością, a więc jest czynnością intymną. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, gdy piszemy w przestrzeni publicznej. A tym jest blog czy e-portfolio. Piszemy w samotności. Nawet na chwilę musimy się wyizolowac z otoczenia. Podobnie jest z czytaniem.

Pisanie pamiętnika czy bloga nie jest ani dziecinne, ani banalne. Nazywanie emocji to swoiste "wyrzucenie" ich z siebie, to analizwanie i wspomaganie procesu myślenia. Także planowanie swoje przyszłości. Przelanie myśli na papier i nazwanie emocji sprawia, że zaczynamy dostrzegać konkretne problemy. W konsekwencji uświadamiamy sobie, co tak naprawdę nam doskwiera. Możemy bardziej świadomie planować swoja przyszłośc, w tym zawodową. Podobnie jest z wiedzą. Pisanie umożliwia powtarzanie, porządkowanie pojęć i ich wzajemnych relacji. Piszać uczymy się. Pisaniem budujemy swój wewnętrzny system wiedzy. Ważne jest więc pisanie a nie to, żeby czytało to wiele osób. W tym sensie piszemy dla siebie i włanego rozwoju a nie dla innych. Inna sprawa, że akurat możemy pisać ciekawie i klarownie, co przyda się także i innym.

Emocje przelane na papier są niejednokrotnie niczym kamienie zdjęte z serca. Jest nam lżej. A jeśli je nazwiemy, to łatwiej je dostrzeżemy i zapanujemy nad nimi. Jeśli jesdnak jest to blog w przestrzeni publicznej (internet jest publkiczny), to przecież nie będziey ujawniali wszystkich naszych emocji. Bo czyż po ulicy paradujemy w piżamie lub domowych kapciach? Warto odróżniać przestrzeń publiczną od intymnej. Ta umiejętnośc jest bardzo przydatna w życiu. Także przy budowaniu swojego e-portfolio.

Blog może mieć charakter edukacyjny i zawodowy. I tylko o takich tu będziemy pisali. Czyli o tym, jak pisać swoje e-portfolio. Podobnie jest z życiorysem (CV) - to dokument publiczny i oficjalny. A przecież mamy również swoje życie prywatne i intymne relacje.

St.Cz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz